Możesz być kim chcesz, możesz być wszędzie, możesz robić wszystko

Kiedy wszystkie małe dziewczynki chciały być księżniczkami, ja chciałam być dentystką, wszystkie moje lalki i miśki leczyłam cyrklem. Fascynacja grzebaniem ludziom w buziach przeszła, sama dobrze nie pamiętam kiedy. Kolejne myśli o przyszłości pojawiły się w liceum, „tak, zostanę psychologiem”, uparcie do 4 klasy (ominęła mnie era gimbazy) pilnie uczyłam się biologii. Ostatecznie zdawałam matmę, której nigdy nie musiałam się uczyć, tylko po to, żeby wylądować na humanistycznym i nieprzyszłościowym kierunku. Dlaczego w końcu nie była to psychologia? Po prostu nie było to moim marzeniem. Wybierając kierunek nie miałam planu na życie, żyłam tym co jest tu i teraz, a nie tym co będzie za kilka (naście) lat.

Przestań gadać, zacznij działać

Nie lubię swojej pracy, nie rozwijam się, nie lubię mojego szefa, muszę się zwolnić, mój związek jest do dupy, nie mam znajomych, nie mam z kim wyjść do kina, dawno nie byłam w teatrze, nic mi w życiu nie wychodzi, chciałabym robić w życiu coś innego, moje studia są beznadziejne, będę biegać, muszę schudnąć, chcę mieć inny kolor włosów, nie lubię siebie… Brzmi znajomo? Przyjęło się mówić, że Polak musi sobie ponarzekać, jest to dobre usprawiedliwienie, poczucie rozgrzeszenia – bezcenne. Nie chodzi mi o chwilowy spadek formy, potrzebę wygadania się, po której idziesz dalej. Myślę tu o tych, którzy od kilku miesięcy, a nawet lat, gadają o jednym i tym samym. Narzekają na te same rzeczy, nie robia kroku w przód, jedynie sieją ferment. Często wynika to z otoczenia, w którym uczestniczą, gotwanie we własnym sosie i bicie piany na wszystko dookoła, użalanie się nad sobą i swoim życiem. Inną sprawą jest strach:

 • strach przed porażką, doskonale mi znany, jestem cykorem jak mało kto. Gdyby nie J. nie wiem czy miałabym na tyle odwagi, aby realizować swoje cele i marzenia
 • strach przed tym, że się uda. Tak, Moi Drodzy, ludzie lubią bać się sukcesu, uda się i co dalej? No bo jak żyć ze zwycięstwem na koncie?
 • strach przed nowym i nieznanym. A co jeśli się uda? I co gorsza, będzie fajnie? A Twoje życie stanie się lepsze. Eee, to ja pasuję, jeszcze sobie trochę ponarzekam na to jakie moje życie jest do dupy.

Jak często łapiesz się na tym, że znowu tylko gadasz i nic z tego sensownego nie wynika. To jest nic innego, jak zły nawyk, wynoszony z domu lub nabyty w otoczeniu, w którym się przebywa. Sama jestem dobrym przykładem, w mojej pierwszej pracy narzekałam na wszystko, że wcześnie muszę wstawać, że nie mam wolnych weekendów, bo studia, że cierpię na chroniczne zmęczenie, że nic mi nie wychodzi, że nic mi się nie chce… Oj mogłabym mnożyć, a i tak nie starczyłoby mi dnia, żeby wszystko wypisać. U mnie wystarczył moment refleksji, który odbył się równolegle z narzekaniem na coś banalnego. Zmianę wdrożyłam niemal od razu, ot tak po prostu przestałam. Natomiast zaczęłam doszukiwać się w każdej sytuacji pozytywów. To dopiero banał, wydaje się proste, ale potrafi sprawiać problemy, spróbuj, możesz się zdziwić. Zdaję sobie sprawę, że z wszystkiego nie można wycisnąć to, co jest dobre dla nas, ale nie popadajmy też w skrajności.

Zatem dobrze Ci radzę, tęp to cholerstwo w zarodku przede wszystkim u siebie, ale i u innych, a będzie Ci dane żyć lepiej. Teraz zacznie się prawdziwa zabawa, obudź się i wybierz kierunek, którym zaczniesz podążać

Co Ty możesz wiedzieć o życiu…

A tak, wiele razy to słyszałam, kiedy próbowałam zmotywować innych do działania. Co ja tam będę zakłócać te wszystkie nieszczęśliwe jesteśstwa, skoro mogą sobie dalej lawirować w tym nieszczęściu i narzekać na całe zło tego świata. Ile razy zadałeś sobie trud i pytanie „co robię, żeby żyło mi się lepiej?“, pewnie nigdy, a szkoda, bo odpowiedź mogłaby być dla Ciebie niezłym kopniakiem w dupę. Może sprawiłaby, że zaczniesz coś ze sobą robić i zmienisz swoje życie. Najprościej jest płynąć z prądem, możesz zacząć się usprawiedliwiać – NIGDY, bo… gotowi do startu? Start!: nie mam warunków, nie stać mnie, zawsze mam w życiu pod górkę, los mnie nie uszczęśliwia itd. itp.
Nigdy w życiu nie dostałam nic za darmo – żeby było jasne – na wszystko musiałam sobie ciężko zapracować. Przeżywałam wzloty i upadki, niezawsze uczę się na swoich błędach, czasem muszę jeden popełnić trzy razy, jednak staram się wyciągać wnioski i być mądrzejsza o doświadczenie. Tempo, w jakim poruszam się w życiu, jest dostosowane tylko do mnie, nie porównuję się z innymi i nie lubię kiedy ktoś mnie ocenia przez pryzmat swoich niepowodzeń lub powodzeń.

Więc, co ja mogę wiedzieć o życiu? Pewnie niewiele, bo do starszyzny jeszcze się nie zaliczam. Ale całkiem nieźle idzie mi realizowanie siebie, swoich celów, prowadzenie życia i bycie szczęśliwą. A skoro mogę pokazać Ci, że wiele rzeczy jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy po to sięgnąć, to dlaczego mam ukrywać tę tajemną wiedzę?

Możesz być kim chcesz, możesz być wszędzie, możesz robić wszystko

 • jasno określ swoje cele i potrzeby
 • w zależności od rozmiaru, realizacja może zająć kilka dni, kilka lat lub całe życie
 • nie pospieszaj się
 • nigdy nie jest za późno na marzenia, spełniaj je
 • dostrzegaj drobiazgi i ciesz się nimi
 • nie oceniaj innych i ich drogi do sukcesu
 • potrzeby i ambicje są nieporównywalne, dla każdego znaczą coś zupełnie innego. Nie masz pewności, że Twoje będzie górować nad innymi
 • nie wstydź się siebie, tego kim jesteś, co chcesz robić, kim chcesz być
 • zaprzyjaźnij się ze sobą
 • bądź dla siebie dobry
 • traktuj innych tak, jakbyś sam chciał być traktowany
 • zorganizuj siebie i swoje życie

Prowadź swoje życie tak, aby zbliżać się do miejsca, w którym chcesz się znaleźć. Poszukaj w sobie siłę i do przodu, nie ma co narzekać i innym podcinać skrzydła. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, gdzie i kim będziesz za kilka lat. Nie bój się próbować nowych rzeczy, kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Ach no i przestań narzekać na wszystko, zrobisz tym przyjemność nie tylko sobie, ale zwłaszcza innym :)

Zapraszam Cię do polubienia mojego profilu na Bloglovin oraz na Facebooku
Możesz mnie również obserwować na Instagramie

 

Udostępnij: